راهنمای جامع آموزش سئو در سال 2023 | 10 نکته کلیدی سئو ویدیو

تغییرات سئو در سال 2023

سئو سایت یا بهینه سازی وب سایت برای موتور جستجو گوگل، همیشه یکی از پر چالش‌ترین فعالیت‌ها در دیجیتال مارکتینگ بوده است؛ چرا که با گذشت زمان مواردی که برای گوگل حائز اهمیت بوده و بر اساس آن به صفحات مختلف رتبه می‌دهد و هم‌چنین الگوریتم‌های رتبه بندی گوگل، تغییر می‌کنند.

به همین دلیل یک سئوکار ماهر باید به طور مداوم اطلاعات خود را به روز رسانی کرده و از آخرین تغییرات در حوزه سئو آگاه شود. به همین جهت ما در این مقاله سعی کرده‌ایم تا به معرفی تغییرات سئو در سال 2023 به شما در ارتقا هرچه بیشتر صفحات وب سایتتان کمک کنیم.

تاثیرگذارترین بخش های سایت بر روی سئو وب سایت

همان طور که می‌دانید، یکی از اصلی‌ترین اهداف گوگل، ایجاد تجربه‌ی خوب برای کاربر و هم‌چنین برطرف کردن نیاز او در سریع‌ترین زمان ممکن است. پس می‌توان به این نتیجه رسید که فاکتورهایی که در ارتباط با بهتر کردن این تجربه هستند، اهمیت بسیاری در سئو داشته و می‌توانند تاثیر بسیاری بر ارتقا جایگاه صفحه وب سایت شما در نتایج گوگل داشته باشند.

در این قسمت با توجه به مطالب بیان شده به معرفی سه پارامتر اصلی وب سایت که به هسته وب سایت معروف هستند می‌پردازیم؛ این سه پارامتر در رابطه با تجربه کاربری بوده و برای گوگل اهمیت بسیار زیادی دارند و توجه به آن‌ها می‌تواند تاثیر بسیار مثبتی بر روی سئو سایتتان داشته باشد.

 • Largest contentful paint یا بزرگترین صفحه دارای محتوا یا LCP. اگر بخواهیم به زبان ساده صحبت کنیم، می‌توان گفت این متریک، زمان و سرعت لود شدن محتوای اصلی صفحه سایتتان را بررسی می‌کند. این عدد برابر است با مدت زمانی که کاربر وارد سایتتان می‌شود تا زمانی که بزرگترین عکس یا متن شما به طور کامل لود می‌شود.
 
 • First input delay یا FID که می‌توان آن را به اولین تاخیر ورودی ترجمه کرد. هنگامی که کاربر بر روی یکی از المان‌های سایت شما کلیک می‌کند برای دریافت پاسخ مورد نظر باید به میزان کمی صبر کند؛ این فاصله زمانی را با FID اندازه‌گیری می‌کنند.
 • و در آخر cumulative layout shift  یا CLS که در فارسی به طور لغوی می توان آن را انتقال یکجای layout معنی کرد.

البته موارد دیگری مانند موبایل فرندلی بودن سایت،  مرورگر امن و استفاده از HTTPS نیز بر روی سایت و سئوی بهتر آن تاثیر بسیار زیادی دارند.

آموزش سئو

توجه به سه متریک گفته شده و تلاش برای بهبود آن‌ها می‌تواند تاثیر بسیار زیادی بر روی سئو سایتتان داشته باشد. به همین جهت یکی از مهم‌ترین اقداماتی که سئوکاران در زمان انجام سئو تکنیکال یا سئو داخلی سایت انجام می‌دهند، کم کردن هرچه بیشتر زمان انتظار کاربر و زمان لود سایت است.

طبق گفته‌های گوگل، این سه مورد مستقیماً بر روی رتبه بندی صفحه تاثیر گذاشته و باعث بهبود سئو سایت می‌شوند، اما با این وجود گوگل تاکید دارد که این سه متریک حکم موفق شدن یا نشدن صفحه در رتبه‌بندی را به تنهایی امضا نکرده و موارد بسیار دیگری نیز هنگام رتبه‌بندی سایت‌ها تاثیرگذار هستند که شما باید در هنگام سئو سایت مورد نظرتان آن‌ها را رعایت کنید.

به زبان ساده‌تر، صفحه شما همچنان ممکن است حتی با این که در این سه مورد ضعیف کار کرده، رتبه خوبی کسب کند. لازم به ذکر است که این موضوع نباید باعث شود که به فکر بهینه سازی سایت از نظر قسمت‌های حیاتی هسته وب نباشید.

یکی از ویژگی‌های طراحی سایت میم برندینگ، رعایت قوانین سئو در تمامی قسمت‌های طراحی سایت است، شما می‌توانید برای سفارش طراحی سایت اختصاصی خود با شماره تلفن 09336274505 تماس بگیرید.

ارتقا سئو سایت از طریق بهبود هسته اصلی وب سایت

اگر بخواهیم دقیق به موضوع نگاه کنیم، ترتیب مراحلی که باید برای بهینه سازی هسته حیاتی وب انجام دهید به سایت شما بستگی دارند. به عنوان مثال، سایتی که در Shopify فعالیت می‌کند با سایتی که بر بستر WordPress قرار دارد، متفاوت بوده و برای هر کدام باید از استراتژی سئو متناسب با آن استفاده کرد.

با این حال در این بخش در مورد پروسه بهینه سازی المان های اساسی مطرح شده به منظور بهینه سازی سایت، صحبت می‌کنیم تا متوجه شوید که برای بهتر کردن اوضاع چه کارهایی باید انجام دهید.

همان طور که می‌دانید یکی از ابزارهای مهم برای سنجش سایت و بهبود سئو آن، google search console می‌باشد. معمولا سئوکاران از این ابزار برای بررسی کوئری‌ها، تعداد کلیک و نمایش‌ها و هم‌چنین بررسی جایگاه صفحات در صفحه نتایج گوگل، به منظور درک بهتر وضعیت سایت و بهینه سازی آن از طریق تکنیک‌های مختلف سئو استفاده می‌کنند.

اما خوب است بدانید که از این ابزار می‌توان برای بهبود المان‌های اصلی سایت نیز استفاده کرد. برای این کار در اولین قدم باید Google Search Console را باز کرده و روی Core Web Vitals کلیک کنید. سپس می‌توانید در این بخش به نحوه قرار گرفتن صفحات سایت خود نگاهی داشته باشید.

آموزش سئو تکنیکال

به شخصه پیشنهاد می‌کنم که امتیازات بخش Desktop را نادیده بگیرید؛ چرا که امروزه در اغلب وب سایت‌ها بیشترین میزان ورودی از طریق تلفن‌های همراه می‌باشد. اما بهتر است ابتدا گزارش گوگل آنالیتیکس خود را بررسی کرده و سپس در این مورد تصمیم‌گیری کنید. از طرفی Mobile-First Index بودن گوگل دقیقاً بدین معنیست که امتیازات بخش موبایل هستند که اهمیت زیادی دارند.پس بهتر است در این بخش هیچ PoorUrl ای نداشته باشید.

به نظر می‌آید که گوگل Poor URLها را بیشتر تنبیه می‌کند تا این که به همان نسبت به URLهای خوب امتیاز بدهد. بنابراین تمرکز شما باید بر روی خارج کردن URLها از بخش قرمز باشد.

رتبه بندی گذرگاه گوگل یا google passages

در سال 2020، گوگل تکنولوژی جستجوی جدیدی تحت عنوان Passages را معرفی کرد. این قابلیت به گوگل توانایی رتبه بندی بخش‌های مختلف یک صفحه ( که آن را گذرگاه یا Passage نام‌گذاری کرده است) به صورت مستقل را می‌دهد.

این قابلیت قرار است روی 7 درصد از تمامی جستجوها تاثیر داشته باشد که به نوبه خود عدد بسیار بزرگی است. (برای این که متوجه این موضوع شوید، جالب است بدانید که الگوریتم پنگوئن گوگل تنها بر روی 3.1 درصد از کوئری‌ها تاثیرگذار بود.)

اما چطور می‌توان سایت را برای این فاکتور رتبه بندی جدید گوگل بهینه سازی نماییم؟

نحوه کار رتبه‌بندی گذرگاه گوگل

همان‌طور که گفته شد گذرگاه‌ها به گوگل توانایی رتبه بندی بخش‌های بخصوص و مرتبط از یک صفحه را می‌دهند. بیایید به مثالی که از سوی گوگل زمان معرفی این قابلیت نشان داده شد، نگاهی داشته باشیم.

آموزش سئو 2023

بنابراین به جای این که گوگل فقط مرتبط بودن کل صفحه را در نظر بگیرد، در حال حاضر مرتبط بودن یک بخش از صفحه را هم به صورت جداگانه بررسی می‌کنند. اگرچه که گوگل گفته است که همچنان صفحات را به صورت کلی نیز ارزیابی خواهد کرد.

بنابراین بک لینک‌ها، سئو داخلی، سئو خارجی، سیگنال‌های UX و دیگر فاکتورهای رتبه دهی مرتبط با صفحه گوگل همچنان در کنار مورد مذکور به کار خود ادامه خواهند داد.

تنها تفاوت کنونی ایجاد شده این است که در حال حاضر یک صفحه جداگانه شانس بیشتری نسبت به قبل برای رتبه گرفتن دارد. البته بدین شرط که این صفحه مذکور به طور مناسبی سازمان‌دهی و بهینه سازی شده باشد.

تاثیر بخش بندی محتوا بر روی سئو سایت

گوگل گذرگاه‌ها صفحه شما را به صورت نیمه مستقل رتبه بندی می‌کند. البته این موضوع بدین معنی نیست که آن‌ها می‌توانند به راحتی یک صفحه سازمان‌دهی نشده را تقسیم کنند.

گوگل ممکن است اکنون به هر بخش به چشم یک صفحه وب کوچک نگاه کند؛ به این معنی که محتوای شما باید به بخش‌های مرتبطی تقسیم شود و هر بخش باید یک موضوع بخصوص را پوشش دهد.

ممکن است در حال حاضر نیز همین کار را انجام داده باشید. اگر اینطور نیست، پیشنهاد می‌کنیم که به عقب برگشته و محتوای خود را به صورتی که دارای بخش‌های کاملاً تفکیک شده واضح باشد، تقسیم نمایید.

آموزش اصول سئو

در خدمات سئو سایت میم برندینگ،تمامی نکات سئو تکنیکال، سئو داخلی و سئو خارجی رعایت شده و این امکان را به شما می‌دهد تا در سریع‌ترین زمان ممکن به بهترین نتیجه مورد نظر خود برسید. شما می‌توانید برای سفارش خدمات سئو سایت خود با شماره تلفن 09336274505 تماس بگیرید.

به محتوای طولانی اهمیت بیشتری بدهید

نکته منفی در مورد محتوای طولانی قبلاً این بود که ممکن بود محتوای طولانی شما رقابت را به یک صفحه متمرکزتر بر روی موضوع مورد نظر ببازد؛ به عنوان مثال، فرض کنید شما بخشی در صفحه خود در مورد نوشتن مقدمه پست بلاگ داشتید، در عین حال، شخصی دیگر یک صفحه کامل در مورد نوشتن نحوه نوشتن مقدمه پست‌های بلاگ دارد. در بعضی از موارد گوگل رتبه بهتری به کل صفحه‌ای که در مورد نوشتن مقدمه پست بلاگ است، نسبت به شما می‌دهد. به این دلیل که صفحه رقیب شما 100 درصد بر روی موضوع مورد نظر متمرکز است و برای گوگل صفحه مذکور می‌تواند برای کسی که به دنبال یاد گرفتن نحوه نوشتن مقدمه برای پست‌های بلاگ باشد، UX بهتری دارد.

این موضوع قرار است تغییر کند. امروزه گوگل می‌تواند یک محتوای طولانی را به 5، 10 یا 100 گذرگاه منحصر به فرد تقسیم کند که هر کدام از آن‌ها شانس خوبی برای رتبه گرفتن از گوگل دارند. بنابراین با این آپدیت جدید محتوای طولانی شانس بهتری برای رتبه گرفتن در موتور جستجو و ایجاد بک لینک و Shareهای بیشتر در شبکه‌های اجتماعی دارد.

تاثیر بهینه سازی Featured Snippet ها بر روی ارتقا سئو وب سایت

طبق گزارشات منتشر شده از سوی SEMRush، 5.6 درصد از تمامی نتایج جستجو دارای یک Featured Snippet است.
Featured Snippet در واقع بخش‌های هایلایت شده از متن هستند که در بالای صفحه نتایج جستجو که به آن موقعیت صفر نیز گفته می‌شود، ظاهر ‌می‌شوند.
Featured Snippetها در حال حاضر کلیک‌های خیلی زیادی را از رتبه ۱ نتایج به دست می‌آورند.
سوال این‌جاست که چطور می‌توان کاری کرد که محتوای ما در این بخش ظاهر شود؟

آموزش مقدماتی سئو 2023

فرصت‌های Featured Snippet را پیدا کنید

مانند بسیاری از موارد مربوط به سئو، اولین قدم در این زمینه نیز تحقیق کلمه کلیدی است. در این بخش باید سعی کنید تا با تحقیق درست و با استفاده از ابزارهای سئو ، کیووردهایی که برای آن‌ها رتبه می‌گیرید و دارای رقابت کمترنی هستند را بیابید.

اما چطور می‌توان فرصت‌های خوب از نظر سئو که احتمالا جایگاه خوبی در نتایج گوگل به دست می‌آورند را پیدا کرد؟

برای انجام این کار ابزارهای مختلفی وجود دارد که به شما میزان سختی کلمات، میزان رقابت موجود در کلمات و هم‌چنین تعداد سرچ افراد بر روی آن کلمه خاص را به شما می‌گوید؛ به عنوان مثال شما می‌توانید به راحتی، با استفاده از گزارش Organic Research مربوط به SEMrush، این کلمات را پیدا کنید.

به صفحه خود Snippet Bait اضافه کنید

Snippet Bait چیست؟ Snippet Bait  یک محتوای 40 – 60 کلمه‌ای است که به منظور رتبه گرفتن در موقعیت Featured Snippet و بهبود سئو سایت طراحی می‌شود. 

اگر در رابطه با تعداد کلمات snippet Bait کنجکاو شده‌اید، جالب است بدانید در این مورد SEMrush تقریباً 7 میلیون Featured Snippet را آنالیز کرده است و به این نتیجه رسیدند که طول این محتوا معمولا بین 40-60 کلمه است، پس اگر میخواهید از این تکنیک برای بهبود سئو سایت خود استفاده کنید، بهتر است طول محتوای شما نیز بین 40 تا 60 کلمه باشد. 

مقالات سئو

به صفحه خود Snippet Bait اضافه کنید.

Snippet Bait چیست؟ Snippet Bait  یک محتوای 40 – 60 کلمه‌ای است که به منظور رتبه گرفتن در موقعیت Featured Snippet و بهبود سئو سایت طراحی می‌شود. 

اگر در رابطه با تعداد کلمات snippet Bait کنجکاو شده‌اید، جالب است بدانید در این مورد SEMrush تقریباً 7 میلیون Featured Snippet را آنالیز کرده است و به این نتیجه رسیدند که طول این محتوا معمولا بین 40-60 کلمه است، پس اگر میخواهید از این تکنیک برای بهبود سئو سایت خود استفاده کنید، بهتر است طول محتوای شما نیز بین 40 تا 60 کلمه باشد. 

محتوای خود را برای مدل‌های دیگر featured snippet نیز بهینه سازی کنید.

 استفاده از paragraph snippet یکی دیگر از استفاده‌های snippet Bait برای بهبود سئو صفحات است. در شکل زیر نمونه‌ای از این snippet آورده شده است.

چگونه سئو را افزایش دهیم
اگرچه که Paragraph Snippet ها تقریباً 81.9 درصد تمامی اسنیپت‌های موجود را تشکیل می‌دهند، اما موارد دیگری به جز آن‌ها هم وجود دارد؛ به عنوان مثال اگر می‌خواهید برای List Snippetها رتبه بگیرید، باید از زیرتیترهای H2 و H3 برای هر آیتم لیست خود استفاده کنید.گوگل این زیرتیترها را از محتوای شما  استخراج کرده و آن‌ها را در feature snippet قرار می‌دهد.
هم چنین شما می‌توانید با ایجاد جدول در سایتتان، امکان استخراج داده از سایتتان را داده و در Table snippet رتبه گرفته و بهبود سئو سایت خود کمک کنید.

اهمیت سئو تصاویر در بهبود رتبه سایت

امروزه اکثریت مردم جستجوی تصویری بیشتری نسبت به گذشته انجام می‌دهند. طبق آمار به دست آمده، تا به امروز از گوگل لنز بیش از 1 میلیارد بار و از پینترست هر ماه حداقل 600 میلیون بار، برای جستجوی تصاویر استفاده می‌شود. پس با توجه به این اطلاعات می‌توان به اهمیت سئو تصاویر در سال 2023 پی برد.

چرا باید از جستجوی تصویری استفاده کنیم؟

امروزه افراد بسیاری در سراسر دنیا از جستجوی تصاویر برای رفع نیازهای خود استفاده می‌کنند. اگر شما هم از این تکنولوژی استفاده کنید، متوجه مزایا و امکانات منحصر به فرد آن خواهید شد. از جمله مهم‌ترین کاربردهای جستجو تصاویر عبارتند از:

 • خرید
 • مسیریابی
 • پیدا کردن مکان‌های مختلف
 • نقد و بررسی بیزینس‌های محلی
 • ترجمه
 • رسپی غذا
 • اطلاعات در مورد مواد معدنی
 • و…

آموزش بهینه سازی سایت برای جستجوی تصویری

تا به اینجا در رابطه با محبوبیت جستجوی تصویری و گسترش آن در میان افراد مختلف صحبت کردیم. حال بهتر است به ذکر این موضوع بپردازیم که ” چگونه سایت خود را برای جستجوی تصویری سئو کنیم؟ ” .

صفحات Mobile Friendly شانس بسیار بالاتری برای حضور در نتایج جستجو دارند.

جالب است بدانید که طبق بررسی‌های انجام شده، 9 نتیجه از هر 10 نتیجه گوگل لنز از سایت‌هایی می‌آیند که تست بهینه سازی برای موبایل را با موفقیت پشت سر گذاشته‌اند.

البته با در نظر گرفتن این موضوع که 100 درصد جستجوهای گوگل لنز بر روی دستگاه‌های موبایل انجام می‌شوند، منطقی است که گوگل وب اهمیت بیشتری برای سایت‌های بهینه سازی شده برای موبایل قائل است.

کلمات کلیدی برای سئو

اهمیت سئو تصاویر در کسب رتبه بالاتر

تحقیقات ما نشان می‌دهد که تکنیک‌های سنتی سئوی عکس (مانند بهینه سازی نام عکس‌ها و قرار دادن متن جایگزین مناسب) به نظر در رتبه گرفتن برای گوگل لنز هم کمک می‌کنند. شما می‌توانید برای انتخاب کلمه کلیدی مناسب برای تهیه متن جایگزین و سئو تصاویر، از ابزارهای مختلف سئو برای یافتن کلمات کلیدی استفاده کنید.

اهمیت محتوا سئو شده در نتایج گوگل لنز

به نظر می‌آید که گوگل نتایج عکس‌ها در گوگل لنز را از صفحاتی می‌گیرد که متن طولانی ( حداقل 1600 کلمه) و سئو شده داشته باشند. در نگاه اول، این موضوع ممکن است تعجب برانگیز باشد، اما خوب است بدانید که طبق اعلام شرکت گوگل، متن محتوای صفحه تاثیر بسیاری بر روی سئو تصاویر دارد؛ که این موضوع اهمیت محتوا در سئو را بیش از پیش می‌کند.

اعتبار دامین در حضور در نتایج گوگل لنز

امروزه گوگل سایت شما را بر اساس تخصص (Expertise) ، معتبر بودن میان دیگران (Authoritativeness) و قابل اعتماد بودن (Trustworthiness) که به اختصار E-A-T هم نامیده می‌شود، ارزیابی کرده و به دامنه شما اعتبار می‌دهد.به بیان دیگر می‌توان گفت، EAT در واقع نسخه بروز شده اعتبار دامین است.

اگر بخواهیم شفاف صحبت کنیم، در واقع EAT سال‌هاست بخشی از راهنماهای سئو بوده است اما امروزه نسبت به قدیم به فاکتور مهم‌تری تبدیل شده است. به عنوان مثال گزارش جدید “نحوه کار جستجو” توسط گوگل می‌گوید که این کمپانی می‌خواهد به منابع قابل اعتماد رتبه بدهد؛ حتی می‌توان گفت که گوگل به EAT به عنوان یک سیگنال رتبه دهی کلیدی نگاه می‌کنند.

اما چگونه می‌توان از تکنیک EAT برای سئو و بهینه سازی سایت استفاده کرد؟

متخصص باشید (یا یک متخصص استخدام کنید)

اهمیت محتوا و نقش آن در بهینه سازی سایت، برای تمامی سئوکاران مشخص است. این اهمیت وقتی بیشتر می‌شود که متوجه می‌شویم گوگل می‌خواهد محتوایی را به افراد نشان دهد که توسط متخصصین همان حوزه نوشته شده باشد؛ به عنوان مثال گوگل همیشه تاکید دارد که محتواهای حوزه پزشکی باید توسط پزشکان متخصص نوشته شوند. بنابراین اگر می‌خواهید که محتوایتان در سال 2023 رتبه بالایی در نتایج گوگل کسب کند،باید نوشتن آن‌ها را به کسانی که در حیطه مورد نظر تخصص دارند، بسپارید.

شفاف کار کنید.

گوگل احتمالاً بر روی سیگنال‌های خارج از سایت برای ارزیابی EAT سایت شما تمرکز می‌کند. طبق اطلاعات به دست آمده، شفاف بوده در این بخش به این معنی است که شما باید اطلاعاتی از خود سایت و کسب و کارتان در اختیار بازدیدکنندگان قرار دهید. به همین جهت شما می‌توانید اطلاعات زیر را داشته باشید:

 • راهنمایی در مورد صفحه
 • صفحه اطلاعات تماسی که به راحتی قابل یافتن باشد
 • رفرنس‌ها و لینک‌های خارج از سایت به منبع محتوا
 • شرایط و ضوابط استفاده از سایت
 • مشخصات نویسنده محتوا در هر مقاله

اعتبار پیدا کنید .

همان‌طور که گفته شد، بیشتر ارزیابی گوگل برای EAT خارج از سایت اتفاق می‌افتد که این موضوع منظقی به نظر می‌رسد. چراکه هر کسی می‌تواند ادعا کند که در حیطه‌ای تخصص دارد، اما اگر سایت‌های دیگر با شما موافق باشند چه؟ در این صورت موضوع کاملاً فرق می‌کند.

اما چطور می‌توان افراد دیگر را مجاب کرد که به شما اشاره کنند و سایت شما به منبعی معتبر تبدیل شود؟

 • ابتدا باید به عنوان منبع، بسیاری از سایت‌ها به نام شما اشاره کنند. حتماً لازم نیست که به وسیله لینک کردن این اتفاق رخ دهد.
 • قدم دوم این است که سایت شما به صورت کلی راجع‌به موضوع خاصی باشد. این موضوع نیز به سایت‌های دیگری که به شما اشاره می‌کنند، بستگی دارد. بخصوص دیگر متخصصین در حوزه کاری شما که به سایت شما در مقالات خود اشاره می‌کنند.
  به عنوان مثال، لیست شدن به عنوان چهارمین بلاگ برتر در رابطه با سئو در سایت Semrush، احتمالاً به اعتبار سایت Backlinko از دید گوگل کمک زیادی کرده است.

اهمیت ویدیوها در سئو صفحات در سال 2023

طبق گفته‌های Cisco، ویدئوهای آنلاین تا انتهای سال 2023 تقریباً 82 درصد از تمام ترافیک آنلاین را دربر خواهند گرفت و جالب است بدانید که حتی این عدد نیز شاید جوابگوی تقاضای مردم دنیا برای ویدئوها نباشد؛ هم‌چنین طبق نظر HubSpot با وجود گستردگی ویدئوهای موجود در فضای وب، باز هم 43 درصد از افراد خواهان ویدیوهای بیشتر هستند؛ پس بهتر است از ویدئوها در محتوای سایت خود و هم‌چنین برنامه دیجیتال مارکتینگتان استفاده کنید.

ویدیوها نیز مانند دیگر محتواهای دنیای دیجیتال نیاز به بهینه سازی دارند و باید از قوانین سئو ویدیو بریا تهیه و انتشار آن‌ها استفاده کرد. در این بخش ما سعی می‌کنیم با معرفی تعدادی از این این قوانین به شما در زمینه سئو فیلم و ویدیو کمک کنیم.

بهینه سازی سایت 2023

از Featured Snipptهای ویدئویی استفاده کنید.

حتما شما هم هنگام جستجو در کوتور جستجوگر گوگل، با feature snippetهای ویدیویی برخورد کرده‌اید. این نتایج نه تنها مورد توجه گوگل قرار گرفته‌اند، بلکه برای بسیاری از کاربران نیز مفید و قابل قبول بوده و انتظار دریافت نتایج بیشتری در زمینه‌های مختلف را دارند.

در این قسمت قصد داریم با معرفی سه اقدام مفید برای سئو ویدیو، به شما در قرارگیری در صفحه نتایج جستجوی گوگل کمک کنیم.

محتوای خود را به بخش‌های مختلف تقسیم کنید.

تقسیم بندی محتوای ویدیویی به بخش‌های جدا از هم و شفاف، به گوگل این امکان را می‌دهد تا محتوای ویدیویی شما را به راحتی درک کرده و در زمان نیاز از ویدیو شما در snippet استفاده کند.
سئو به چه معناست

ویدیوهای خود را برای موتورهای جستجوگر سئو کنید.

توجه کنید که گوگل از عنوان، توضیحات و تگ‌های ویدئوی شما برای تشخیص موضوع آن استفاده می‌کند؛ بنابراین در کنار منتشر کردن ویدئوهایی که بخش‌های جداگانه واضح دارند، باید مطمئن شوید که نکات سئو در  ویدئوی شما به خوبی رعایت شده است. جالب است بدانید HubSpot با بررسی 165 ویدئوی قرار داده شده در بخش Featured Snippet متوجه شد که 80 درصد آن‌ها دارای حداقل یک کلمه کلیدی در عنوان خود بوده‌اند.

تاثیر استفاده از زیرنویس برای سئو ویدیو

درست است که یوتیوب این قابلیت را دارد که برای ویدیوها به صورت خودکار زیرنویس تولید کند، اما این کپشن‌ها در همه‌ی موارد به خوبی عمل نکرده و ممکن است در بعضی از موارد متوجه کلمات استفاده شده در ویدیو نشود. بنابراین برای این که مطمئن شوید که گوگل و یوتیوب می‌توانند تمامی حرف‌های ویدئوی شما را متوجه شوند، بهتر است کپشنی از متن آن را آپلود کنید.

آموزش سئو ویدیو یوتیوب

بر روی کانال یوتیوب خود کار کنید.

جالب است بدانید که یوتوب دومین موتور جستجوی دنیاست. طی مطالعاتی که رند فیشکین، بنیان گذار JumpShot و Moz انجام داده است، موتور جستجوی یوتوب دو برابر محبوبیت بیشتری نسبت به موتور جستجوی Bing دارد. هم‌چنین، روز به روز افراد بیشتری در حال جستجو در یوتوب و یافتن پاسخ سوال‌هایشان هستند.

بهترین موضوع در مورد یوتوب این است که اکثر بازاریابان برای ساخت ویدئو در این پلتفرم تنبلی می‌کنند، بنابراین شانس دیده شدن ویدئوهای شما بسیار زیاد است. (البته با فرض بر این که به خوبی می‌دانید که چطور ویدئوهای با کیفیت بسازید.)

زمانی که ویدئوهایی که برای سئو بهینه سازی شده در یوتوب منتشر می‌کنید، اعتبار بیشتری نزد گوگل دریافت می‌کنید. چراکه 55 درصد از تمامی نتایج جستجوی گوگل حداقل شامل یک ویدئو می‌شوند. هم‌چنین همان طور که می‌دانید یوتیوب متعلق به شرکت گوگل است، پس باید انتظار ویدئوهای بیشتری را در صفحه نتایج جستجو در سال 2023 داشته باشیم.

محتوای ویدئویی را به پست‌های متنی بلاگ اضافه کنید.

اگر مردم می‌خواهند که محتوای ویدئویی بیشتری نگاه کنند، چرا شرایط را برایشان فراهم نکنیم؟ به همین دلیل پیشنهاد می‌کنیم که محتوای ویدئویی را به پست‌های بلاگ اضافه کنید. این موضوع می‌تواند نرخ پرش را به مقدار قابل توجهی بهبود بخشیده و کاربران را برای مدت بیشتری در وب سایت شما نگه دارد.

آموزش نکات سئو ویدیو

تاثیر آشنایی با قصد از جستجو یا search intent در سئو صفحات سایت

نیت جستجو در دنیای سئو طی چند سال اخیر موضوع به شدت مورد بحثی بوده است. دلیل خوبی هم برای این کار وجود دارد، محتوایی که با قصد جستجو کاربر همخوانی نداشته باشد رتبه نخواهد گرفت. از آن‌جایی که گوگل روز به روز در نشان دادن نتیجه جستجوی دقیقی که کاربر می‌خواهد بهتر می‌شود، ایجاد محتوایی که دقیقاً با نیت جستجو همخوانی دارد به یک امر ضروری در سئو تبدیل شده است.

در این بخش از مقاله قصد داریم با بیان 7 نکته مهم به شما در تولید محتوا متناسب با قصد کاربر و بهبود سئو سایتتان کمک کنیم.

دلیل جستجوی هر کلمه کلیدی را بیابید.

هر کلمه کلیدی یک نیت جستجویی پشت سر خود دارد. شاید این قصد از جستجو، چک کردن چیزی یا خرید یک محصول باشد. شاید هم درباره مقایسه کالای A با کالای B باشد. هرچقدر محتوای شما بیشتر مطابق با این نیت باشد، رتبه بهتری نیز خواهد گرفت. بنابراین اولین قدم برای شما پیدا کردن قصد از جستجوی کیووردهای هدفتان است.

گاهی اوقات، قصد از جستجو چندان مشهود نیست. در این موارد شما می‌توانید کلمه کلیدی مورد نظرتان را در موتور جستجوگر گوگل جستجو کنید، در اکثر موارد با مشاهده و مقایسه نتایج به دست آمده در صفحه اول گوگل، می‌توانید دلیل جستجوی آن کلمه را دریافته و متناسب با نتایج به دست آمده به تولیدمحتوا سئو شده مطابق با آن نیت، بپردازید.

آموزش تکنیک بهینه سازی سایت

محتواهای قدیمی را برای تطابق با قصد از جستجو دوباره سئو کنید.

بهینه سازی و سئو محتوا به منظور تطابق با نیت جستجو کاربر فقط مختص محتواهای جدید نیست؛ شما می‌توانید این کار را برای محتواهای قدیمی‌تر هم انجام دهید تا بتوانید سئوی درون صفحه‌ای یا onpage و تجربه کاربری کلی صفحات خود را بهبود بخشید.

با پایین آمدن نرخ کلیک مبارزه کنید.

در سال‌های اخیر نرخ کلیک (Click-Through Rate) بر روی نتایج گوگل به شدت پایین آمده است. در واقع، یکی از مطالعات در این زمینه نشان می‌دهد که CTR ارگانیک روی موبایل‌ها از سال 2015 به میزان 41.4 درصد افت کرده است.

دلیلش مشخص است، گوگل صفحه نتایج جستجو را با موارد بسیار زیادی مانند Answer Boxها، تبلیغات، بخش People Who also ask، بخش Carouselها و … شلوغ کرده است و برای این که بتوانید در این صفحه خودی نشان دهید، صفحه شما باید به گونه‌ای سئو شود که پیام “روی من کلیک کنید” را فریاد بزند، در غیر این صورت شانسی نخواهید داشت.

در سئو عناوین از احساسات استفاده کنید.

تحقیقات نشان می‌دهد که عناوینی که احساسات در آن٬ها دخیل هستند CTR نسبتا بالایی دارند. همچنین مشخص شد که تگ‌های عناوینی که شامل کلمات قدرتمند بوده‌اند با ۱۴ درصد افت کلیک مواجه می‌شوند.

با توجه به این اطلاعات به نظر می‌آید که جستجوکنندگان در گوگل به دنبال عناوینی هستند که آن‌ها را به خود جذب کند، اما اگر به این عنوان به چشم یک تله کلیک نگاه شود، شانس کلیک برروی آن به شدت کاهش پیدا می‌کند.

الگوریتم سئو

برای هر صفحه Meta Description بنویسید.

به زبان ساده، مطمئن شوید که متا تگ‌های توضیحاتی وب‌ سایت شما 100 درصد اختصاصی هستند و شخص را مجاب به کلیک بر روی خود در صفحه نتایج جستجو می‌کنند. با وجود سادگی موجود در این قدم، اما در صورتی که آن را طبق قوانین سئو طی کنید، امکان دارد نرخ کلیک شما تا 6 درصد افزایش یابد.

ترفندهای سریع سئو در سال 2022

در این بخش، به شما چند تاکتیک سریع سئو را نشان می‌دهیم که در حال حاضر به خوبی جواب می‌دهند و در سال 2023 حتی بهتر از گذشته نیز عمل می‌کنند.

محتوای تحقیقاتی سئو شده منتشر کنید.

بلاگرها و روزنامه‌ نگاران عاشق داده‌ها هستند و اگر بتوانید آن‌ها را با استفاده از داده‌های آماری، نظرسنجی و یا مطالعه تحقیقاتی مجذوب کنید، همیشه به شما لینک خواهند زد که همین موضوع باعث افزایش رتبه سایتتان خواهد شد.

نکته منفی در مورد محتوای تحقیقاتی این است که نسبت به پست‌های لیست‌دار و یا پرونده مطالعاتی زحمت خیلی بیشتری برای تولید می‌طلبند اما در صورتی که به خوبی انجام شوند، این زحمت اضافی می‌تواند به خوبی خودش را در نتایج نشان دهد.

محتوای تصویری ایجاد کنید.

مانند ویدئوها، محتوای تصویری نیز روند رو به رشدی دارد. در واقع یکی از تحقیقات اخیر نشان داده است که 87.5 درصد از بازاریابان از محتوای تصویری در اکثریت فعالیت‌های تولید محتوای خود استفاده می‌کنند.
با توجه به وجود شبکه‌های اجتماعی مانند پینترست و اینستاگرام، محتوای تصویری به رشد خود در سال آتی نیز ادامه خواهد داد. پس شما می‌توانید با تولید محتوای تصویری بیشتر  از این ترند بیشترین بهره را ببرید.

یکی از بهترین محتواهای تصویری استفاده از کانسپت‌های تصویری می‌باشد.کانسپت تصویری عکس‌هایی هستند که وب سایت‌های دیگر به راحتی می‌توانند از آن‌ها در محتوای خود استفاده کنند. زمانی که آن‌ها این کار را انجام می‌دهند، معمولاً یک لینک هم به شما خواهند زد. هر چه موضوع تصویر شما خاص‌تر بوده و مطلب سخت‌تری را توضیح دهد، احتمال لینک دهی آن بیشتر خواهد بود. 

یادداشت‌های برنامه پادکست خود رابا استفاده از قوانین سئو، بهینه سازی کنید.

امروزه هر کسی دارای یک پادکست است، اما تعداد کمی از این افراد برای یادداشت‌های برنامه پادکست خود در گوگل رتبه می‌گیرند. خوشبختانه، سئو این موارد برای موتور جستجوگر گوگل کار سختی نیست. در این بخش شما می‌توانید با استفاده از لیست قرار داده شده، این بهینه سازی را انجام دهید.

 • ابتدا یک زیرنویس کامل از مصاحبه پادکست آماده کنید.
 • سپس این نوشته را به یک پست بلاگ کامل و سئو شده تبدیل کنید. به بیان دیگر، فقط رونوشت را در بخش پست بلاگ Copy and Paste نکنید. به جای آن، باید نوشته را به نحوی به یک پست تبدیل کنید که بتواند از نوشته اولیه متمایز بوده و شامل موارد زیر باشد:
 •  مقدمه
 • سرتیترها
 • اسکرین شات و تصاویر مختلف
 • لینک‌های داخلی و خارجی
 • بخش کامنت‌ها
 • سپس، سئوی درون صفحه‌ای این صفحه را مانند دیگر صفحات بهینه سازی کنید و کار تمام است.

به عنوان مهمان پادکست‌ها، برای خود بک لینک ایجاد کنید.

پادکست‌ها یکی از محبوب‌ترین شیوه‌ها برای ساخت بک لینک هستند. مانند این که یک نفر به عنوان مهمان برای شما پست بنویسد، کافیست در پادکست شخص دیگری حاضر شده و چیزهایی که می‌دانید را به اشتراک بگذارید و به راحتی یک بک لینک شیرین دریافت نمایید.

حتماً متوجه هستید که محبوبیت پادکست‌ها روز به روز بیشتر می‌شود. امروزه فقط در امریکا حداقل 100 میلیون نفر به صورت ماهانه به یک پادکست گوش می‌دهند، که این موضوع به شما این امکان را می‌دهد تا بک لینک بیشتری در سال 2023 به دست آورید.

تاثیر انتشار content hub در بهبود سئو سایت

Content Hub به زبان ساده تعدادی محتوا هستند که یک موضوع مشخص را پوشش می‌دهند، اما به جای این که آن‌ها را به صورت چند پست بلاگ تصادفی به همدیگر لینک کنید، آن‌ها را در کنار یکدیگر در بخشی به اسم Hub قرار می‌دهید و سپس یک صفحه اصلی برای این هاب ایجاد می‌کنید.

هاب‌ها محتوای فوق‌العاده‌ای هستند که باعث می‌شوند مردم آن‌ها را به اشتراک گذاشته و به شما لینک بزنند؛ دوم این که تعداد بسیار کمی از افراد حوصله زحمت زیادی که باید برای ساخت یک Hub صرف کرد را دارند، بنابراین وقتی شما این کار را انجام می‌دهید، خود را از دیگران متمایز می‌کنید.

وقتی از سئو محتوا صحبت می‌کنیم، منظور فقط استفاده از کلمات کلیدی در تگ عنوان مقاله نیست؛ منظور محتوایی است که صد درصد برای نیت جستجو بهینه سازی شده باشد. به عنوان مثال، شخصی که کیووردهای LSI را جستجو می‌کند، احتمالاً می‌خواهد به صورت پایه در مورد آن‌ها بداند، که این کیووردها چه هستند و چرا برای سئو اهمیت دارند و در نتیجه، هر کدام از ورودی‌های هاب به نحوی پیکربندی شده‌اند که به افراد در مورد این موضوع کمک کنند.

نتیجه گیری

حضور در نتایج صفحه اول موتور جستجوی گوگل، هدف هر سئوکار و بهبود دهنده سئو سایت است. برای رسیدن به این هدف، لازم است تا از تکنیک‌های مختلف برای بهینه سازی صفحات سایت استفاده کرد؛ این تکنیک‌ها معمولا در طی آزمون و خطاهای بسیار و هم‌چنین راهنماهایی که شرکت گوگل در طی سال به ما می‌کنند، بدست آمده و هر ساله در حال تغییر هستند.

ما در این مقاله سعی کرده این تا با جمع آوری تمام نکات سئو و تغییرات آن در سال 2023، به شما در بهینه سازی صفحات سایتتان کمک کرده و امکان حضورتان در صفحه اول نتایج جستجو را فراهم آوریم. 

منبع

https://backlinko.com/seo-this-year

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا