برند بوک چیست؟ 4 تاثیر کتابچه برند بر روی کسب و کار شما

پیدا کردن پاسخ برای دغدغه‌های ذهنی یکی از لذت‌بخش ترین تفریحات انسان‌ها بوده است.

به عنوان نمونه:

 • یافتن فضایی برای پنهان شدن از حیوانات وحشی
 • کشف روش استفاده از آتش برای پخت شکارها
 • پیدا کردن اجسام شناور جهت سوارشدن بر آن و حرکت بر راه‌های آبی

اما انسان امروزی با مشغله‌های متعدد روزمره و حجم اطلاعات بالایی که در معرض آن قرار می‌گیرد، فرصتی برای این گونه از کشف و شهود‌ها ندارد. برای همین حتی در فرایند بازگشایی و استفاده از کالاهای جدید و پر هیجان، از تجربیات قبلی خود یا اطرفیان استفاده می‌کند یا ممکن است مجبور شود به خواندن کتابچه همراه کالا بپردازد.

برند بوک

حال اگر نوبت به یک برند برسد که می‌تواند متولی ارائه کالا، خدمت یا ترکیبی از این دو باشد موضوع پیچیده‌تر می‌شود. در این شرایط اکثر مؤسسین برندها نیز به سختی می‌توانند پاسخ‌های درست، شفاف و بهینه‌ای به سوالات زیر بدهند:

 • چرا سراغ این کسب‌وکار آمدم؟
 • چرا وقت، انرژی و هزینه خود و پرسنل را صرف ایجاد این بستر از کسب‌وکار کرده‌ام؟
 • قرار است این برند با محصولات و مشتریان خود چگونه آینده‌ای داشته باشد؟
 • آیا همراهان فعلی من در این کسب‌وکار تاب و توان محقق سازی این آینده را دارند؟
 • برای رسیدن به اهداف کسب‌وکاری و با توجه به نوع نگرش و باورهای منِ مؤسس، چه باید یا نبایدهایی را لازم است که رعایت کنم؟
 • کدام دسته‌بندی از مخاطبین مرا با سود بیشتر مواجه می‌کند؟
 • با چه روش‌هایی می‌توانم یک ادراک واحد را در ذهن مخاطب‌های خود ایجاد کنم؟
 • چطور می‌توانم فروشگاه حضوری و کانال‌های ارتباطی آنلاین نظیر تلگرام یا شبکه‌های اجتماعی مرتبط با کسب‌وکارم را هم‌سوی با هم مدیریت کنم؟
 • چه فعالیت‌هایی باعث می‌شود تا مشتریان برندمرا به سایرین معرفی کنند؟
 • چه تفاوت‌ها و تمایزهایی با رقبا و سایر فعالین بازار دارم

پاسخ سوالات بالا به همراه بسیاری از سوالات کسب‌ و کاری دیگر در کتابچه‌ای باعنوان ‌Brand Book  یا کتابچه برند نوشته می‌شود.

برند بوک چیست؟

به زبان ساده می‌توان گفت برند بوک یا کتابچه برند یک سند راهنما است، که این راهنما به شما کمک می‌کند تا به گونه‌ای ارتباطات داخلی و خارجی خود را تنظیم کنید و یکپارچه کنیدکه نشان دهنده‌ی هویت شما باشد. حال فرقی نمی‌کند که این ارتباط ارتباط کلامی و مستقیم فروشندگان شما با مشتریان شما باشد، یا ارتباط مجازی کسب و کار شما با مخاطب از طریق فضاهای مجازی باشد.

طراحی هویت بصری

4 تاثیر برند بوک بر روی کسب و کار شما

برند بوک از جنبه‌های مختلفی می‌توان کسب و کار شما را تحت تاثیر خود قرار دهد، اما ما در این بخش به معرفی چند تا از مهم‌ترین تاثیرات برند بوک بر روی کسب و کار شما صحبت می‌کنیم.

ایجاد ثبات در برند

یک برند بوک یا کتابچه برند به شما کمک می‌کند تا تمامی بخش‌ها در کانال‌های بازاریابی و ارتباطات از یک مسیر پیروی کرده و دارای ثبات باشند. داشتن این هماهنگی و ثبات در بین کانال‌های مختلف به مشتریان شما کمک می‌کند تا شما را بهتر شناخته و به برند شما ا عتماد کنند.

فراموش نکنید که هرچه اعتماد مشتریانتان به شما بیش‌تر شود، به همین میزان احتمال وفادار شدن آن‌ها به برند شما و هم‌چنین خرید از شما نیز بیش‌تر می‌شود

ایجاد تمایز بین برند شما و سایر برند ها به کمک برند بوک

یکی مهم‌ترین المان‌های موجود در برند بوک، هویت بصری و کلامی برند است، کتابچه برند یا برند بوک با ایجاد هویت بصری و کلامی منحصر به فرد شما، به کسب و کار شما کمک می‌کند تا از بقیه‌ی کسب و کارهای متمایز شود.

با تهیه برند بوک و اجرای تمامی دستورالعمل‌های آن در تمامی بخش‌ها و داشتن هویت بصری منحصر به فرد، به مشتریان خود این امکان را می‌دهید تا بابه راحتی شما را در ذهن خود ثبت کرده و در موقع نیاز به سمت شما بازگردند.

افزایش کارایی برند

یک brand book یا brand guidelines با ارائه دستورالعمل‌هایی واضح و مشخص به اعضا مختلف گروه شما مانند طراحان، تولید کنندگان محتوا در تولید محتوای یکپارچه کمک کرده و باعث صرفه جویی در زمان شما شده و از ناهماهنگی آن‌ها جلوگیری می‌کند

حفاظت از برند

کتابچه برند یا برند بوک با ارائه دستور العمل‌ها و قوانینی برای چگونگی و نحوه نمایش برند، به شما در حفظ و نگهداری برندتان کمک می‌کند.

سفارش برند بوک

یک برند بوک حرفه‌ای شامل چه بخش‌هایی است؟

همان طور که در بخش‌های قبل گفته شد، برند بوک یا کتابچه راهنمای برند سندی است که عناصر بصری و کلامی برند را به طور واضح و مشخص تشریح کرده و دستورالعمل‌ها و قوانینی در مورد نحوه استفاده از آن‌ها در کانال‌های مختلف ارتباطی بیان می‌کند.

یک کتابچه برند دارای بخش‌های متعدد در حوزه های متعدد می‌باشد، که ما در این بخش به طور مختصر به معرفی چند بخش اساسی و مهم آن می‌پردازیم.

معرفی شخصیت برند

همان طور که هر انسانی دارای شخصیت است، برندها نیز دارای کاراکتر و شخصیت مخصوص به خود هستند. این شخصیت می‌تواند با توجه به عوامل مختلفی شکل بگیرد اما می‌توان گفت که مهم‌ترین و تاثیرگذارترین عامل بر روی شخصیت برند، موسس برند می‌باشد.

مشخص کردن درست و صحیح شخصیت برند، از اهمیت بسیار بالایی بر خوردار است، چرا که بخش‌های مختلفی از کتابچه برند با توجه به شخصیت برند تنظیم می‌شوند.

بیان داستان برند و بیانیه ماموریت برند در کتابچه برند

در این بخش با معرفی داستان برند شما و مشخص شدن ماموریت برند شما، به معرفی برند شما و چگونگی پیدایش آن پرداخته می‌شود. این داستان به گونه‌ای بیان می‌شود تا احساسات افراد را تحت تاثیر قرار داده و احساس خوبی نسبت به شما و برندتان در آن‌ها به وجود آورد.

طراحی لوگو و هویت بصری

در کتابچه برند به صورت کامل و مفصل در مورد لوگو، پالت رنگی مورد استفاده، نوع فونت و سایز فونت و … صحبت می‌شود. این عناصر با توجه مواردی مانند هویت برند، شخصیت برند و … مشخص شده و برای هر برند به صورت اختصاصی تهیه می‌شود.

برند بوک

بیان وعده برند

قول برند یا brand promise ارزش یا تجربه‌ای است که مشتریان می‌توانند توقع داشته باشند که در هر بار ارتباط با برند یا شرکت آن را دریافت کنند

تعیین مخاطبین و پرسونای برند در برند بوک

یکی از مهم‌ترین عوامل تاثیرگذار در موفقیت هر برند، شناخت درست مخاطبان است؛ شناخت دقیق پرسونا باعث می‌شود که شما در موقعیت‌های مختلف مانند اجرای کمپین تبلیغاتی، تولید محصول، تولید محتوا و … بتوانید به درستی پیام خود را منتقل کرده و مخاطبان خود را جذب کنید.

این موارد تنها بخشی از اجزا و بخش‌های یک برند بوک می‌باشد. می‌توان گفت به طور کلی یک برند بوک به شما کمک می‌کند تا شما، کارکنان فعلیتان و کسانی که قرار است در آینده در بخش‌های مختلف با شما همکاری داشته باشند، با تمام اجزا، قوانین و بایدها  ونبایدهای برندتان آشنا شده و به هویتی یکپارچه دست پیدا کنید.

به دست آوردن این هویت یکپارچه به شما و تیمتان کمک می‌کند تا در یک مسیر حرکت کرده، عملکرد بهتری داشته و هرچه سریع‌تر به اهداف کاری خود برسید و در گذر زمان و ارتقا مجموعه، بین شما و سایر اعضا تیمتان شکافی به وجود نیامده و همواره در مسیر رسیدن به اهداف خود حرکت کنید.

تفاوت برند بوک با هویت بصری

وقتی صحبت از برند بوک می‌شود، بعضی از افراد تنها به یاد المان‌های بصری مانند لوگو، تایپوگرافی و یا پالت رنگی می‌افتند، اما خوب است بدانید که این موارد هویت بصری برند شما بوده و تنها بخشی از برند بوک می‌باشند.

از طرف دیگر پیش زمینه‌ی طراحی صحیح و اصولی لوگو و هم‌چنین انتخاب صحیح تاپوگرافی، درک درست برند و تعیین مفاهیمی مانند هویت و شخصیت برند است که تمامی این موارد در برند بوک آورده می‌شود؛ در صورتی که این بخش‌ها به خوبی مشخص نشوند، لوگوی شما با کسب و کار شما و هم‌چنین هویت شما سازگاری نداشته و نمی‌تواند تاثیر مورد انتظار را بر روی مخاطبین شما داشته باشد.

brand book

مراحل طراحی برند بوک

 • تحقیقات بازار : فرقی نمی‌کند که در چه حوزه‌ای مشغول به فعالیت هستید، چند سال است که کسب و کار خود را راه اندازی کرده‌اید و یا سهم از بازار شما چقدر است، اگر قصد دارید که در رقابت باقی بمانید، باید در هر لحظه رقبای خود را زیر نظر قرار دهید.

یکی از اصلی ترین و مهم‌ترین اقداماتی که در طراحی برند بوک باید به آن توجه شود، انجام تحقیقات بازار به صورت صحیح و اصولی و بررسی نتایج به دست آمده است.

این تحقیقات به شما کمک می‌کنند تا از شرایط بازار ، رقبایتان و نیاز مشتری آگاهی پیدا کرده، با نقاط ضعف، قوت، تهدیدها و فرصت‌های کسب و کار خود آشنایی کامل پیدا کرده و برنامه‌ریزی دقیقی در جهت رفع مشکلات خود ایجاد کنید.

 • تعیین هویت استراتژیک برند شامل فلسفه وجودی برند، ارزش‌ها و باورهای کلیدی، شناخت ویژگی و مزایای برند و …
 •  تعیین هویت شخصیتی و پرسونای برند شامل قول برند، شخصیت برند، بیانیه جایگاه برند و …
 • تعیین هویت بصری برند شامل لوگو، پالت رنگی، ست اداری، راهنمای دکوراسیون و …
 •  تعیین هویت رفتاری برند شامل تحلیل ذینفعان، تحلیل انواع خریدار و …
 •  تعیین هویت کلامی برند شامل لحن برند، نگارش برند، داستان برند و …

هزینه طراحی برند بوک

طراحی برند بوک حرفه‌ای و اصولی که بتواند به شما در تغییر آینده‌ی کسب و کارتان به شما کمک کند، دارای فرایندی طولانی بوده و نیاز به تیم حرفه‌ای و متخصص دارد که همین امر بر روی هزینه طراحی کتابچه برند تاثیرگذار است.

به طور کلی می‌توان گفت هزینه طراحی برند بوک به عوامل مختلفی مانند صعنت و محیط کسب و کار، ساختار سازمانی و اندازه کسب و کار، تنوع فعالیت‌های کلیدی و اصلی کسب و کار، تعداد رقبا و … بستگی داشته و برای هر کسب و کار با توجه به این عوامل و بعد از سفارش برند بوک محاسبه می‌شود.

طراحی برند بوک در آژانس دیجیتال برندینگ میم برندینگ

یکی از نکاتی که قبل از سفارش برند بوک باید به آن توجه کنید آن است که این سند تنها یکبار برای کسب و کار شما نوشته می‌شود و در مراحل بعدی تنها بخش‌های کوچکی از آن به روزرسانی می‌شود؛ پس لازم است که توسط تیم حرفه‌ای که دارای تجربه کافی در زمینه‌ی طراحی برند بوک در حوزه‌ی شما هستند، انجام شود.

تیم حرفه‌ای ما در آژانس میم برندینگ با در ابتدا بررسی دقیق نیاز شما و شرایط کسب و کارتان پورپوزال طراحی برند بوک مخصوص به شما را تهیه کرده و سپس به طراحی برند بوک شما می‌پردازد.

شما می‌توانید برای سفارش برند بوک خود و یا مشاوره طراحی برند بوک به صفحه خدمات طراحی برند بوک میم برندینگ مراجعه کنید.

نتیجه گیری

فرقی نمی‌کند در چه صنعتی مشغول به فعالیت هستید و یا مخاطبین شما چه کسانی هستند، به هر حال برای افزایش سهم از بازار خود و یا حفظ جایگاه خود در آینده نیاز دارید تا خود را از بقیه‌ی رقبا متمایز کرده و برند خود را در ذهن و قلب مشتریانتان ثبت کنید.

برند بوک، کتابچه برند و یا کتاب راهنمای برند به شما کمک می‌کند تا کسب و کار خود را به خوبی شناخته، تمامی اجزا سازمان خود را یکپارچه کرده و در حهت رشد کسب و کار خود قدم بردارید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا